ortéza 1

Ortézy ako prevencia zranenia alebo riešenie poúrazového stavu pri športe

V dnešnej dobe je šport spojený hlavne so zdravým životným štýlom. Dokáže bojovať proti obezite u detí či ľudí, ktorí majú napríklad sedavé zamestnanie. Správne športovanie má veľké plus pre zlepšenie psychiky človeka a to vďaka vyplaveniu hormónu endorfínu, ktorému sa tiež inak hovorí hormón šťastia. Ďalšou vlastnosťou športu je utužovanie telesnej zdatnosti človeka, čo je dobré pre správne držanie tela a zlepšenie fyzickej kondície. V niektorých prípadoch tiež šport dokáže ľudí spájať, či už sa jedná o kolektívne športy, profesionálne alebo hobby preteky či len o rekreačne skupinovú zábavu. Šport môžeme definovať ako pohybovú aktivitu, ktorá je fyzicky náročná a je riadená podľa určených pravidiel a zvyklostí. Športovať sa učíme už od malička, v školách nás v tomto odbore ďalej rozvíjajú, ale postupom času je len na každom z nás, koľko svojho času športu budeme venovať. Niekomu bude stačiť len obísť blok v ulici alebo si niekto len tak pre radosť zabehne maratón či sa stane vrcholovým športovcom. V každom prípade je dobré tiež ukázať druhú stránku športu, kam neodmysliteľne patria úrazy, zlomeniny, vykĺbenia a iná telesné pomliaždenia, ktoré môžu byť spôsobené pádom, športovými pomôckami alebo cudzím zavinením. Síce sa hovorí "Športom ku zdraviu", ale nie vždy to platí. Ako vlastne ďalej plnohodnotne športovať, keď už sa nejaký úraz stane a liečba neprebehne na 100%? Alebo lepšie, ako takýmto úrazom vôbec predchádzať? Na obe otázky možno odpovedať jedným slovom, ortéza. V dnešnej dobe športová medicína ponúka kvalitné a efektívne ortézy, ktoré slúžia ako pre prevenciu úrazov, tak i pre čo najlepšiu liečbu poranení. Aký názor majú na vlastnosti ortéz odborníci, sa môžete dočítať ďalej v článku, kde svoje postrehy napísala fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z rehabilitace REHASPORT.

Ako si správne vybrať kvalitnú športovú ortézu:

Pred samotným výberom ortézy je tiež dôležité uvedomiť si, že je rozdiel medzi športovou a liečebnou ortézou. Účinky oboch druhov ortéz sa síce navzájom prekrývajú, avšak liečebnú ortézu môže predpísať len odborný lekár a slúži na liečbu poranení do úplného zahojenia, kdežto športovú ortézu používajú ľudia, ktorí sú zdraví a potrebujú ortézu ako podporu pre vykonávanie športovej aktivity. „Športová ortéza má slúžiť k bezpečnému športovaniu, preto je dôležité dať pozor, aby nedochádzalo k nadmernému nadužívaniu ortézy a tým nedochádzalo k oslabeniu okolo kĺbových svalov, čo by mohlo spôsobovať aj prehlbovať nestabilitu kĺbu," hovorí fyzioterapeutka Jitka Kobrová. Hlavný výber ortézy sa odvíja od troch základných faktorov.

  •       Správne určenie diagnózy poranenia

Je rozdiel medzi dlhodobými ťažkosťami (chronické bolesti napr. tenisový lakeť) a aktuálnym problémom. Ako radí Mgr. Jitka Kobrová: „Najlepšie je sa vždy o svojich bolestiach či problémoch poradiť s odborným lekárom alebo fyzioterapeutom, ktorý Vám pomôže a vysvetlí, aký druh ortézy je pre Váš daný problém vhodný." Ortézy môžu iba uľahčiť od bolesti alebo môžu pomáhať pri zotavovaní sa po úraze alebo poslúži ako prevencia v prvých týždňoch, kedy sa človek vracia po zranení. Ak sa diagnóza určí zle, vyberiete si nesprávny druh ortézy, tak namiesto pozitívnych výsledkov, môžete očakávať zhoršujúci sa stav alebo stagnáciu problému.

  • Určenie stupňa ochrany, stabilizácie a komfortu

Tieto tri vlastnosti má každá ortéza avšak každá ich má v inom stupni a pomere. Potom čo sa určí správny druh poranenia, je ďalším dôležitým bodom úroveň ochrany a stabilizácie. Ochrana (+ s tým súvisiaca aj stabilizácia) má 4 stupne.

                1. stupeň je základný

ortéza 3

Medzi základné stupne ochrany sa radia jednoduché priedušné návleky, ktoré väčšinou bývajú vyrobené z textílie (ľahkého úpletu) alebo neoprénu. Tie nemajú za úlohu kĺb spevniť, ale iba mu poskytnúť minimálnu alebo základnú kompresiu, čím sa vytvorí a tiež dlhšie udrží terapeutické teplo, ktoré je vhodné pre správne hojenie problémov. Tieto návleky sa môžu používať aj ako prevencia, napríklad pri očakávanej vyššej záťaži, než je telo zvyknuté. Návleky naozaj majú len základný stupeň ochrany a preto sa od nich neočakáva žiadny prevratný zázrak pri liečbe poranení. Keďže však bývajú ľahké a človeku celkovo neprekážajú, je dôležité dať pozor, aby nedochádzalo k ich nadužívania (viz. Príspevok Mgr. Jitky Kobrovej vyššie).

                2. stupeň je stredný

ortéza 2

Stredný stupeň ochrany ponúkajú ortézy, ktoré telu poskytnú pevnú alebo nastaviteľnú kompresiu. Nastaviteľnú kompresiu ponúkajú omotávacie ortézy alebo bandáže. Takéto ortézy dokážu lepšie udržať telesné (terapeutické) teplo, ktoré pomáha zlepšovať krvný obeh, čo podporuje lepšie hojenie zranení. Neobsahujú však žiadne prídavné výstuhy avšak malý zdravotný problém vyrieši.

                3. stupeň je vyšší

ortéza 4

Ortézy s tretím stupňom ochrany dokážu už naplno uľaviť a zmierniť bolesť. Poskytujú kĺbu totiž vynikajúcu podporu či vystuženie, ktorého je dosiahnuté pomocou flexibilných oceľových pružín alebo vystužením puzdra, prípadne systémom kompresných pásikov. Ortézy napriek tomu neobmedzujú voľný pohyb (alebo len minimálne), pretože pomáhajú pri pohybe len čiastočne, takže nedochádza k žiadnej atrofii. Samozrejme aj tento stupeň ochrany ortéz podporuje a udržiava dlhšie telesné (terapeutické) teplo, ktoré zlepšuje krvný obeh človeka a napomáha k rýchlejšiemu hojeniu.

                4. stupeň je maximálny

ortéza 5

Tento typ ortéz už zaisťuje perfektnú stabilitu kĺbu. Nedochádza k žiadnemu jeho vybočeniu, pretože tieto ortézy dokonale chránia kĺb pomocou kĺbových závesov, flexibilných oceľových pružín, systémom kompresných pásikov, vystuženým plastovým puzdrom alebo rôznymi kombináciami vyššie zmieneného. A však tieto ortézy už plne suplujú prirodzený voľný pohyb, takže sa nehodí na 24 hodinové nosenie, ale je dobré občas ich zložiť alebo aspoň povoliť a ľahko sa ísť prejsť, zaklusať či zaplávať, aby svaly v okolí kĺbu nezačali atrofovať. Ortézy so 4. stupňom ochrany vyriešia už skoro akýkoľvek problém.

Mieru komfortu predstavuje materiál, z ktorého je ortéza vyrobená a spracovanie detailov na ortéze. Detaily ortézy sú rôzne napr. polstrovania, vystlané časti, obruba okrajov, typ šitia na švíkoch, typ plastu, kovové časti, oceľové pružiny atď. Čím lepší materiál a viac prepracovnejšie detaily komfortu, tým tiež vyššia cena. Aj keď sa to nezdá, tak pri výbere tej správnej ortézy, záleží na výške komfortu. Predstava, že celý deň trávite v nepohodlnej ortéze, je nepekná, preto je dôležité si uvedomiť, koľko času cez deň budete mať ortézu na sebe. Povedzme si príklad v podobe miery komfortu. Najčastejšie používaným materiálom pre výrobu ortéz je neoprén, ktorý má výborné izolačné vlastnosti, udržuje teplo, drží tvar, je plne ohybný, ideálny aj do zlého počasia, ale saje pot, čo môže spôsobiť ťažšiu ortézu, alergickú reakciu (u citlivých jedincov) a zníženie miery komfortu. Kdežto špeciálne novodobé materiály, ako je potrebné HydraCinn ™, neobsahujú latex, sú úplne priedušné, majú vysoký tepelný manažment a tým zaručujú vysokú mieru komfortu. Návleky z tejto textílie majú antibakteriálne vlastnosti, sú priedušné, mäkké a držia svoj tvar. Takou klasikou, kde nič nepokazíte, ale ani nebudete uchvátení, je textilný úplet, priadza, pružné a priedušné vlákna, ktoré ponúkajú maximálne pohodlie, ale nedržia tvar a kompresia je limitovaná.

  • Posledným základným bodom je určenie ceny

Určenie ceny spočíva na každom človeku individuálne podľa toho, koľko do ortézy môžeme a chceme investovať peňazí. Tu nie je dobré riadiť sa heslom: "Čím drahšie, tým lepšie.", Ak sa však nejedná o nastavenie miery komfortu, tam samozrejme platí, čím komfortnejšie, tým drahšie. Tu sa jedná hlavne o to, aby sa zbytočne nekupovali drahé typy ortéz, ktoré nemajú napríklad taký účinok, ako lacnejšia ortéza, ktorá sa však viac hodí na náš aktuálny problém. Preto je dôležité najskôr mať jasno v predchádzajúcich dvoch bodoch a potom sa až venovať cene.

Toto sú najdôležitejšie informácie pre výber tej správnej ortézy. Je dobré si všetky tieto pravidlá zapamätať a potom sa už nikdy nemôžete pri výbere ortézy spáliť. Ak premýšľate, kde nájsť tú správnu ortézu, ktorá spĺňa všetky pravidlá, ktoré sú spomínaná vyššie, nezúfajte. Na slovenskom trhu existuje americká značka Mueller Sports Medicine, Inc., ktorá sa už dlhodobo zaoberá výrobou a predajom športových ortéz. Tieto jedinečné ortézy spĺňajú všetky pravidlá a rozmanité množstvo produktov ponúka výber pre každého bez rozdielu pohlavia, veku, hmotnosti, atď. Značka Mueller Sports Medicine sa dostala aj k českým fyzioterapeutom a čo na nej hovorí Mgr. Jitka Kobrová: „Ortézy Mueller sú vysoko komfortné na nosenie, umožňujú zároveň stabilitu kĺbu a rozsah pohybu, čo je zaistené unikátnym systémom konštrukcie (kolenná ortéza s vystužením a postranným kĺbom s 3 kolieskami)." Športové ortézy Mueller sa hodia na akýkoľvek šport od ľahkého behu, až po vrcholové alpské lyžiarske disciplíny.

Predstavujeme Vám spoločnosť Mueller Sports Medicine. Inc.

Mueller Sport Medicine, Inc. je americká značka jedinečných športových potrieb, ktorá vznikla v roku 1961 a založil ju Curt Mueller. Ako jedna z prvých firiem na svete sa začala zaoberať vývojom, výrobou a následnou distribúciou športových lekárskych pomôcok (pozor, tu si nepliesť liečebné ortézy a športové ortézy viď. vyššie). Jej cieľom bolo a do dneška je, aby jednotlivé produkty, ktoré vyrába, boli čo najkvalitnejšie, najlepšie a najúčinnejšie, napriek tomu však dostupné všetkým zákazníkom, nie len tým zámožnejším. Curt Mueller bol syn lekárnika a tiež veľký nadšený športovec (pre zaujímavosť vrcholovo hral basketbal), teda mohol spojiť svoje znalosti z oboch odborov (lekárnik + športovec = športové lekárstvo) a vytvoriť tak jedinečné produkty, ktoré spĺňajú skutočné požiadavky športovcov, čo je ochrana pred úrazmi spojené so zvýšením ich výkonnosti. Od roku 1970 sa začala firma rýchlo rozvíjať a dostávala sa, čím ďalej viac do podvedomia státisícov športovcov po celom svete. Tí sa začali na značku Mueller spoliehať a dodnes ju s úspechom používajú stále. Značka Mueller sa od začiatku až do súčasnosti drží medzi špičkovými technologickými výrobcami produktov športovej medicíny. Neustále vymýšľa nové a inovatívne výrobky, ktoré pomôžu nielen športovcom, ale aj obyčajným ľuďom pri úrazoch, chorobách alebo operáciách pohybového či svalového aparátu atď .. Má niekoľko významných patentovaných inovácií, ktoré radia značku Mueller medzi TOP výrobcov produktov športovej medicíny. Na začiatku 80. rokov napríklad Mueller prichádza s novou maloobchodnou stratégiou a unikátnym marketingom všetkých produktov. Jeho inovatívne myšlienky prinášajú na trh napr. patentovaný Triaxial (trojosie) záves, nový materiál pre výrobu ortéz HydraCinn ™, unikátny rad Hg80®, MUELLER® Green eko podpory a mnohé ďalšie.

ortéza 6

Pokiaľ nakupujem ortézu cez internet, ako správne zistiť veľkosť?

Mueller Sports Medicine ponúka veľkú škálu ortéz rôzneho typu, druhu, použitia. Ak by ste si nejakú ortézu chceli objednať cez e-shop a neviete akú vybrať veľkosť, tu je pár typov, ako to urobiť, pretože pri výbere zlej veľkosti môže dôjsť ku škrteniu, tlačeniu, zlej cirkulácii krvi alebo naopak pri väčšej veľkosti nemusí ortéza plniť svoju funkciu.

    1) Dĺžka chodidla

ortéza 9

Dĺžka chodidla sa meria hlavne u členkových ortéz. Táto dĺžka sa stanovuje podľa veľkosti obuvi, čo znamená, že musíte poznať svoju dĺžku chodidla. Je dobré, že väčšina členkových ortéz zahrnie číslovanie veľkostí topánok do jednej veľkosti ortézy, takže by nemal byť problém, aby si vybrala ako menšia žena, tak i statnejší muž. Ak sa však náhodou stane, že predsa len ste medzi dvoma veľkosťami ortézy, berte vždy tu väčšiu, aby išla nasadiť a nikde netlačila.

    2) Obvod stredu kolena

ortéza 10

Pri meraní obvodu kolena, by mala byť noha uvoľnená a koleno zľahka pokrčené. Toto meranie sa vykonáva samozrejme pri výbere kolenných ortéz. Meranie musí byť dôsledné, aby ortéza tesne obopínala stred kolena, ak to tak nie je, nemusí ortéza spĺňať správne svoju funkciu. V orientácii veľkostí kolenných ortéz pomáhajú tabuľky veľkostí, ktoré by mali byť zverejnené pri každej ortéze. Pozor, každá ortéza môže mať rovnaké označenie veľkosti (S, MD, LG, XL ..), ale číselne sa môže líšiť.

     3) Obvod stehna

ortéza 11

Obvod stehna sa meria hlavne u stehenných bandáží a opôr. U stehna sa meria časť, ktorá sa nachádza 10 - 15 cm nad stredom kolena. Niekedy sa táto miera tiež vyžaduje pri výbere kolenných ortéz.

     4) Obvod lakťa

ortéza 7

Lakeť sa meria v prípade, kedy je potrebná lakťovej ortéza, napríklad u bolestí tzv. tenisového lakťa. Pri meraní by mal byť lakeť uvoľnený a svaly povolené. Samotné meranie prebieha presne v ohybe lakťa.

     5) Obvod zápästia

ortéza 8

Aby správne sedela zápästná ortéza, musíme poznať veľkosť zápästia. Tu nameriame na zápästí obvod na najužšej časti zápästia. Niekedy sa musí dať pozor na to, či výrobca nechce, pri výbere zápästnej ortézy, poznať veľkosť obvodu dlane miesto zápästia! Inak je u týchto ortéz dôležité uvedomiť si, či chceme hlavne miesto fixovať (a tým obmedziť pohyb) alebo naopak mať čo najmenej obmedzený pohyb (teda nízka fixácia).

    6) Obvod hrudníku

ortéza 12

Tento obvod sa meria pri výbere chrbtových alebo ramenných ortéz. Pri meraní by mal byť hrudník uvoľnený, čo znamená, že by nemal byť v maximálnom nádychu alebo v minimálnom výdychu (tak sa meria pri zistení vitálnej kapacity pľúc).

     7) Obvod pása

ortéza 13

Týmto obvodom zmeriame veľkosť pre výber chrbtových ortéz a bedrových pásov. Merania by nemalo prebiehať ihneď po jedle, kedy je brucho plné ani keď je nafúknuté alebo naopak ak sme napríklad práve držali nejaký pôst. Meranie veľkosti prebieha priamo v páse cez pupok.

To sú všetky základné merania, ktoré sú potrebné pri výbere tej správnej ortézy. Ešte malé odporúčanie, ak si budete kupovať kolennú ortézu alebo návlek (alebo i stehenný návlek), je dobré si zmerať aj najširšiu časť lýtka, ak sa totiž ortéza nedá celá rozopnúť, ale musí sa odspodu naťahovať, mohlo by sa stať, že cez lýtko neprejde. Tým sa vyhnete zbytočným reklamáciám a ušetríte si čas.

Aké sú teraz najzaujímavejšie športové ortézy na trhu?

Najlepšou radou športových ortéz značky Mueller je teraz séria s názvom Hg80®, ktorá prináša jedinečný komfort, najnovšej technológie a prvotriednu kvalitu všetkých ortéz. Najčastejšie pri športe bývajú úrazy kolena alebo vyvrtnutie členka. Predstavme si teda dve úžasné ortézy (koleno a členok) na tieto úrazy z radu Hg80®. Širšiu ponuku skvelých športových ortéz značky Mueller nájdete na e-ortezy.sk.

MUELLER Hg80® Premium Hinged Knee Brace  

Táto kolenná kĺbová ortéza zaisťuje maximálny stupeň ochrany, čo znamená, že koleno má skvelú stabilitu, oporu a ochranu. To všetko je dokázané vďaka patentovanému triaxiálnemu (triosovému) závesu a flexibilným pružinám (oceľové alebo plastové). Ortéza je vyrobená z jedinečného materiálu HydraCinn ™, ktorý spoľahlivo spevňuje slabé a nestabilné kolená a je antimikrobiálny. Ďalej je extrémne priedušný, mäkký na dotyk a má šípové švy. Vo vnútri má ortéza protišmykové zábrany, ktoré držia ortézu na mieste, aby nikam nešmýkal. Špeciálna tibiálne úprava pomáha ešte lepšie a šetrnejšie spevniť jabĺčko s podporou prekrytia v zadnej časti podporným pruhom. Ortéza neprekáža ani nebráni v pohybe, dá sa nosiť aj ako prevencia pri očakávanej vyššej námahe. Je ľahká, pohodlná a dájú sa z nej odobrať postranné výstuže, takže sa dá použiť tiež len ako návlek (stupeň ochrany v tomto prípade je stredný). Teraz si zhrnieme tie najdôležitejšie informácie o tejto ortéze len do niekoľkých bodov:

  • Patentovaný triaxiálny trojkĺb
  • Systém prekryvných vrchných pásov
  • Sekundárny plášť s gélovou oporou jabĺčka
  • Protišmykové vnútorné úchyty
  • Tvarovo zúžené prevedenie pre lepšie spevnenie
  • Neobsahuje neoprén
  • Farba sivočierna

Tým sme si predstavili jednu z najlepších športových kolenných ortéz značky Mueller Sports Medicine. Teraz ešte poukážeme na členkovú ortézu z radu Hg80®, pretože aj tá sa môže hodiť!

 

Mueller Hg80 Hard Shell Ankle Brace

Táto ortéza zaisťuje maximálnu pevnosť, ale zároveň ponúka dokonalé pohodlie. Je vyrobená z materiálu HydraCinn ™, ktorý spevní slabé miesta, je odolný, antimikrobiálny a dobre odvádza vlhkosť. Jej konštrukcia zabraňuje inverzii a everzi členku, čím bráni jeho podvrtnutiu. Špeciálny pásový systém zaisťuje, aby ortéza držala na mieste a neposúvala sa (napr. v topánkach). Vnútri je zmäkčená, takže netlačí na členky. Ortéza Hg80 Hard Shell Ankle Brace v niekoľkých bodoch:

  •      Profilovaná plastová škrupina s gumovými okrajmiortéza 14
  •       Maximálna podpora členku
  •      Reflexný materiál
  •      Antibakteriálna bariéra
  •       Farba sivočierna

U tohto typu ortézy sa rozoznáva pravá a ľavá noha (niektoré ortézy sú na obe nohy) a tiež dámska a pánska veľkosť (niektoré typy ortézy majú jedno číslovanie pre obe pohlavia alebo majú univerzálnu veľkosť a to sa netýka len členkových ortéz, ale všetkých ortéz všeobecne). Preto je dôležité pri objednávaní ortéz udať správne všetky informácie.